Menu

Študentská pôžičkaPri výbere vysokej školy dnes zohľadňujeme niekoľko faktorov. Okrem zamerania sa na vlastné schopnosti, vedomosti a vlastné záujmy je nutné si (čo je samozrejme škoda) uvedomiť, že na to, aby človek vysokú školu zvládol ukončiť potrebuje ju aj ufinancovať. Možností MC ako získať peniaze je tu niekoľko, napríklad je možné popri škole brigádovať, či možnosť byť v škole tak úspešný, že získate štipendium.

My sa však dnes zameriame na možnosť študentských pôžičiek. Študentské pôžičky poskytujú na slovenskom trhu rovnako tak bankové ako aj nebankové inštitúcie. Ak sa budeme venovať študentským pôžičkám mali by sme si vymedziť, o aký typ pôžičiek sa jedná. Sú viac menej pôžičky, ktoré môžeme porovnať so spotrebiteľským úverom. Ich výhodou je však veľmi nízky úrok. Nesmiernou a pútavou výhodou študentskej pôžičky je to, že ju môžete splatiť aj po ukončení štúdia, pripadne po tom, čo dosiahnete určitú výšku Vašej mzdy. Jej ďalšou výhodou jej bezúčelnosť, to znamená, že finančné prostriedky môžete použiť na čokoľvek, na knihy, na zaplatenie internátu, na cestovanie alebo na hocičo čo budete práve potrebovať. Ďalšou nesmiernou výhodou študentských pôžičiek sú nízke, v niektorých prípadoch nulové poplatky pri vybavení pôžičky. Výhodnejšia je pri takejto pôžičke, okrem možnosti splácať pôžičku až po štúdiu, aj dlhšia doba splácania.

Na to, aby človek mohol získať pôžičku stačí iba potvrdenie o štúdiu. Pri vybavovaní pôžičky nie je nutné, aby ste dokladovali Váš príjem. Nevýhodou študentskej pôžičky je nutnosť ručiteľa, bez neho Vám pôžičku často neposkytnú. Na Slovensku poskytujú študentské pôžičky skoro všetky banky. Každá banka má svoj svoje podmienky na ich získanie. V nasledujúcich riadkoch si jednotlivé typy bánk a hlavne ich produkty popíšeme. Slovenská sporiteľňa ponúka pre študentov, ktorý začali študovať na vysokej škole možnosť, zobrať si spotrebný úver na čokoľvek pre vysokoškolákov. Finančný rozsah takejto pôžičky začína na sume 1700 eur a konči na sume 8500 eur. Na splatenie máte 1 až 10 rokov. Peniaze, ktoré pomocou pôžičky dostanete, môžete využiť na to, čo práve potrebujete. Na to aby študent však pôžičku získal, je nutné mať ručiteľa s pravidelným príjmom.

Všeobecná úverová banka ponúka pre vysokoškolákov Flexipôžičku. Je určená pre denných študentov, ale aj pre tých, ktorí študujú externe. Úver môžete získať už počas začiatkov Vášho štúdia na škole. OTP banka má pre vysokoškolákov nachystaný produkt s jednoduchým a jasným názvom Študentský úver. Nevýhodou tohto produktu je, že ak nemáte mesačný príjem na pravidelnej báze, napríklad z brigády, musí za Vás ručiť iná osoba, najčastejšie sú to rodičia alebo starí rodičia. OPT banka Vám ponúka úver až do výšky 6000 eur pričom si musíte zobrať pôžičku v najnižšej hodnote minimálne 700 eur. Doba splatnosti úveru je maximálne desať rokov. Študentský pôžičkový fond ponúka pôžičku, ktorá Vám pokryje základné výdavky spojené zo začiatkom štúdia až do maximálnej výšky 1300 eur. Splatnosť takejto pôžičky je až desať rokov. Výhodou tejto pôžičky je, že pôžičku začínate splácať až po úspešnom ukončení štúdia. A aby sme nezabudli, výhodou je tiež veľmi nízky úrok, ktorý sa pohybuje na rozpätí 3 až 4 percent. Obrovským plusom tejto pôžičky je možnosť pripoistenia, ak by sa náhodou stalo, že nebudete pôžičku schopní splatiť.