Menu

Category: Architektúra

História bankovníctva

Prvé zmienka o kovových minciach sa objavuje v 5. tisícročí pred naším letopočtom vo východnej Ázii. Peniaze v tom čase vyjadrovali svoju hodnotu svojou skutočnou váhou a čistotou obsahu kovu a teda boli medené, zlaté či strieborné. Medzníkom vo vývoji platobných inštrumentov v 1. tisícročí. p.n.l., bola výmena peňazí. Kovové peniaze používané v rôznych starovekých štátoch bolo nutné navzájom vymieňať. Základom takéhoto vymieňania bolo porovnanie a určenie pomeru „ceny“ jednotlivých druhov kovov, z ktorých boli mince liate. Najväčšiu hodnotu mali peniaze s rozhodujúcim množstvom zlata a striebra (credit nebancar rapid online).

Od mincí z kovu sme sa v 2. storočí presunuli až k realizácii prvých foriem  bezhotovostné platobného styku a to v Rímskych osadách. V 10. storočí postupne rozvojom a presúvaním sa obchodov zo Stredomoria až smerom do centra sa rozvíjajú jednotlivé obchodné činnosti. Od začiatku 12. storočia dochádza k postupnému združovaniu obchodníkov z jednej rodiny, ide o vznik takzvaných obchodných spoločností schopných financovať rozsiahlejšie projekty. Neskôr v 15. storočí už hovoríme o vzniku továrenských búrz až následne vzniku burzy cenných papierov. V 17. storočí v Anglicku vzniká banka tzv. úverového typu. Zlatníci preberajú do úschovy zlato od klientov, a tým vystavujú potvrdenie o prevzatí zlata do úschovy. Takto uschované, nepoužité zlato sa požičiavalo za úrok. K založeniu prvej modernej banky došlo v roku 1609 v Amsterdame. Amsterdam bol považovaný za najrozvinutejšie obchodné stredisko európskeho severozápadu. S desaťročným odstupom vznikla na obdobných princípoch Hamburská banka, ktorej kapitál slúžil k podpore a rozvoju obchodu s oblasťami okolo Severného a Baltského mora. V roku 1876 sa táto banka stala filiálkou nemeckej ríšskej banky. V 19. storočí teda zaznamenávame vznik prvých bánk súčasného typu a v 20. storočí sa vyprofilovalo postavenie Národnej banky voči ostatným komerčným bankám.

Bankovníctvo na Slovensku sa vyvíjalo zhodne s európskym bankovníctvom. Banky začali vznikať až v 30. rokoch 19. storočia. V roku 1827 boli založené filiálky prvej rakúskej sporiteľne v Trnave, Nových Zámkoch, vo Zvolene a v roku 1828 v Bratislave. Prvou samostatnou bankou na území Slovenska bola Bratislavská sporiteľňa založená v roku 1841. V roku 1844 vznikla sporiteľňa v Košiciach a neskôr aj v iných mestách. V roku 1868 bolo na Slovensku 11 bánk.

Neskôr sa však čas akoby na Slovensku zastavil, najmä vďaka politickej situácii vo februári 1948 sa k moci dostali komunisti a došlo k redukcii obchodných bánk na Živnostenskú banku v Čechách, Tatra banku na Slovensku a celoštátne pôsobiacu Poštovú sporiteľňu a Investičnú banku, ktorá bola určená na dlhodobé úverové obchody. V roku 1950 sa uvedené banky vrátane Národnej banky spojili do centrálne riadenej Štátnej banky československej, ktorá plnila funkciu centrálneho i obchodného bankovníctva a realizovala celé platobné zúčtovanie. Avšak politická situácia sa na Slovensku po roku 1989 zmenila, čím ovplyvnila nie len medziľudské vzťahy, ale aj vzťahy ekonomické. Do roku 1989 na Slovensku respektíve Československu existoval monopolný ekonomický systém, počas ktorého bankové záležitosti zastupovala jediná banka a to Štátna banka Československá. Rozpad štátneho monopolného systému mal za následok rozbitie monopolného bankovníctva a teda aj rozdelenie jednej, jedinej banky. Zrazu tu vznikol priestor na otvorenie niekoľkých komerčných bánk. Tie vznikali tak z domácich ako aj zo zahraničných kapitálových zdrojov.

Ako ušetriť pri kúpe nábytku

Každý, kto má pivnicu, podkrovie, garáž alebo prístavbu, má pravdepodobne nábytok, ktorého sa chce zbaviť. Dajte ľuďom vedieť, čo hľadáte, a môžete byť prekvapení všetkými ponukami, ktoré dostanete.

Žijete v meste, kde ľudia často vyhadzujú starý nábytok na ulicu? Jednoducho sa prejdite a uvidíte, či si všimnete, niečo čo potrebujete len tak ležať na obrubníku. Zatiaľ čo neodporúčame vyzdvihnúť čalúnené kúsky, je to skvelý spôsob, ako nájsť stoly, stoličky, police, pulty a iné drevené časti nábytku. Takýmto spôsobom nájdete nespočetné starožitnosti a bez toho, aby ste za nich museli čo i len zaplatiť jeden cent prestamos rapidos y faciles en linea.

Máte obmedzený rozpočet, alebo nechcete jednoducho minúť príliš veľa peňazí? Potom zvážte nákup nábytku z druhej ruky. Blšie obchody, predaj na dvore, zásielkové predajne, predaje nehnuteľností a online bazáre môžu byť vynikajúcim zdrojom nábytku a zvyčajne existuje dostatok priestoru na vyjednávanie ceny. Táto metóda môže vyžadovať o niečo viac trpezlivosti, aby ste našli to, po čom túžite. Ak hľadáte niečo kvalitné, pozrite sa na staršie kusy z masívneho dreva. Rýchla práca s náterom alebo čalúnením Vám môže pomôcť získať ozajstný poklad.

Ak nájdete niečo, čo naozaj chcete, ale je to mimo Vášho cenového rozpätia, ponechajte Vaše kontaktné informácie predajcovi a požiadajte ho, aby Vám zavolali, keď pôjde daný kus do výpredaja alebo naňho bude uplatniteľná zľava. Dajte im vedieť, koľko ste ochotní zaplatiť, a môžete dokonca dostať hovor, že jeho šéf sa rozhodol prijať Vašu ponuku.

Inou možnosťou je ukladanie položiek, ktoré Vás zaujímajú, do aplikácie, aby ste dostali upozornenie, keď pôjdu do zľavy online. To Vás ochráni pred neustálym kontrolovaním ceny a toho, že musíte dostávať do Vašej schránky množstvo letákov z rôznych obchodov.

Ľudia, ktorí pracujú v obchode s nábytkom, často pracujú na províziu alebo prinajmenšom majú kvóty za predaj. To znamená, že ak do obchodu pôjdete na konci mesiaca alebo na konci štvrťroka, bude oveľa pravdepodobnejšie, že Vám pomôžu s cenou. Začnite tým, že požiadate o lepšiu cenu, a ak povedia, že sa nedá nič robiť, vyskúšajte, či Vám môžu zabezpečiť aspoň bezplatné dodanie alebo predať tovar bez dane. Dokonca aj bezplatné vankúše s novým gaučom môžu byť pekná vec, ktorá nakoniec šetrí peniaze.

Ak nie ste v zhone, počkajte do januára alebo do júla, kým pôjdete nakupovať. Najnovšie štýly nábytku sa do obchodov a predajní dostávajú vo februári a auguste, takže je tu veľký tlak na to, aby sa vypredal tovar z minulého roku alebo minulej edície – aj keď to znamená drastické zníženie cien. Nábytok, ktorý vidíte v obchode, je len zlomkom celkového inventára obchodu. Môžete sa staviť, že majú aj sklad (alebo niekoľko skladov) v danej oblasti. Spýtajte sa predajcu, ak majú niekedy aj výpredaj tovaru priamo zo skladov. Mnoho obchodov s nábytkom otvára svoje sklady zákazníkom niekoľkokrát do roka, aby predávali skladové zásoby, podlahové vzorky, vrátené, poškriabané a zničené predmety a je to skvelý spôsob, ako ušetriť. Predajca by mal byť schopný Vám povedať dátum ďalšieho výpredaja skladu. Nebojte sa dať ľuďom vedieť, že hľadáte zľavu. Nebudú vedieť, že máte rozpočet, pokiaľ im to nehovoríte. Ak predajca bude vedieť Váš rozpočet, môže Vám spraviť tú najlepšiu ponuku (www.rapidos24.mx).

Mali by ste šetriť aj na Vašom zdraví?

Ak ste v poslednom čase dostali lekársky predpis, existuje veľká šanca, že užívate generický liek. Takmer 80% predaných liekov na predpis sú generické. Táto možnosť pomáha každoročne ušetriť pacientom a nemocniciam milióny eur. Odhaduje sa, že môžete ušetriť aspoň dve tretiny Vašich nákladov na lieky, ak používate generické lieky. Generické lieky s[ dôveryhodné, a majú rovnakú kvalitu ako značkové lieky – ale za nižšiu cenu. To je dôležité vedieť, pretože nikto nechce šetriť na vlastnom zdraví, aj keď to znamená šetriť peniaze.

Generické lieky musia spĺňať určité národné a nadnárodné štandardy, ktoré zabezpečujú, že je používajú rovnaký základný produkt ako značkový liek. To znamená, že generický liek je bezpečný a môže byť užívaný rovnako ako jeho drahší originálny náprotivok. Aby bol generický liek schválený musí obsahovať aktívnu ingredienciu, musí mať rovnakú konzistenciu, použitie a účinok ako originál. Niektoré rozdiely medzi generickými a značkovými liekmi sú povolené. Tieto môžu zmeniť vzhľad lieku. Ale nemajú vplyv na to, ako funguje alebo na jeho bezpečnosť. Generické lieky sa môžu líšiť v tvare, farbe, obale alebo v označení. Generické lieky môžu mať iné neaktívne zložky ako značkové lieky. Napríklad môžu mať inú príchuť alebo konzervačné látky. Neaktívne zložky vo všeobecnosti však musia byť považované za bezpečné. Generické lieky môžu mať aj iný dátum spotreby ako bežné lieky. Ale aj napriek tomu musia generické lieky zachovať svoju účinnosť až do dátumu spotreby, rovnako ako značkový výrobok.

Prečo sú generické lieky lacnejšie ako lieky so značkovým menom? Možno Vás zaujíma, ako sa generický liek môže predávať za oveľa nižšiu cenu ako značkový. Rozdiel v cene súvisí s rozdielnymi nákladmi, ktoré majú výrobcovia liekov na zavedenie generických a značkových liekov do lekárni. Vytvorenie nového lieku je drahé. Náklady výrobcu nového lieku zahŕňajú peniaze na výskum, testovanie, reklamu, marketing a propagáciu. Ak chcete pomôcť výrobcovi liekov znova získať jeho náklady, nové ochranné známkové lieky dostanú patentovú ochranu pri ich prvom predaji. Patent udeľuje výrobcovi liekov výhradné práva vyrábať a predávať liek po obmedzenú dobu. Priemerný čas je 12 rokov. Po skončení patentu môžu ostatné spoločnosti vyrábať a predávať generickú verziu. Náklady na generické lieky sú pomerne nízke, pretože výrobok už bol vyvinutý a testovaný značkovou spoločnosťou väikelaen firmale.

Takže výrobcovia generických liekov môžu predávať liek za nižšie ceny do lekární a nakoniec aj nám. Konkurencia medzi viacerými spoločnosťami, ktoré vyrábajú generickú verziu lieku, tiež pomáha udržiavať nízku cenu. Ak chcete dokázať, že generické lieky fungujú rovnako ako značkové lieky, musí výrobca preukázať, že neexistuje žiadny významný rozdiel v rýchlosti a rozsahu, v akom sú lieky absorbované organizmom. Vedci vykonávajú testy na meranie tohto rozdielu a opisujú výsledky vo forme percenta. Väčšina vedcov súhlasí s tým, že 20% rozdiel v spôsobe absorpcie lieku je prijateľný. Niektoré skupiny však tvrdia, že percento je príliš veľké a mohlo by spôsobiť problémy.

Niektoré lieky môžu potrebovať osobitnú pozornosť, ak uvažujete o použití generickej verzie. Tieto lieky majú úzku rezervu medzi množstvom, ktoré je bezpečné a účinné a množstvom, ktoré je toxické. Zoznam obmedzených liekov sa v jednotlivých štátoch líši. Váš lekár by mal povedať, či užívate takýto liek a aký typ monitorovania potrebujete.

Ako ušetriť peniaze ako študent

Stres ohľadne šetrenia peňazí popri Vašom štúdiu môže ovplyvniť Vaše šance na akademický úspech. Nezabudnite, že je len málo študentov, ktorí sú úplne finančne stabilní! Stanovenie študentského rozpočtu nie je jednoduché, ale existujú spôsoby, ako môžete ušetriť. Použite niektoré z našich typov a stratégií plánovania, ktoré Vám pomôžu vyhnúť sa študentským dlhom (https://kreditos247.es/prestamos-rapidos/).

Existuje veľa možností, ktoré Vám pomôžu žiť pohodlne na univerzite. Využite maximálny možný študentský úver. Pozrite sa, aké granty a štipendiá máte k dispozícii. Ak môžete pracovať vo svojom voľnom čase, aby ste zarobili ďalšie peniaze, urobte to, pretože Vám to tiež pomôže ušetriť nejaké tie peniaze do budúcnosti. Získajte najlepší bankový účet tým, že zvážite Vaše možnosti. Dávajte pozor na rôzne poplatky, ktoré Vám môžu byť naúčtované za výbery a vklady. Sledujte svoje výpisy z účtu a pravidelne sledujte svoje výdavky. Nahláste podvodné použitie vášho účtu, ak k nemu dôjde. S malou snahou by ste mali byť schopní ušetriť peniaze na takmer všetkom.

Obchody, ktoré ponúkajú študentské zľavy, to majú zvyčajne označenie priamo na dverách. Karta ISIC je vynikajúcou investíciou, ktorá Vám pomôže nájsť bohaté možnosti zľavy. Môžete ju využiť online, aby ste získali zľavy na jedlá, oblečenie, knihy, hudbu atď. Učebnice z druhej ruky je možné lacno nakupovať. Keď ich už nepotrebujete, môžete ich tiež predať. Nezabudnite si zakúpiť najaktuálnejšie publikácie.

Ak budete môcť zdieľať učebnice s inými študentmi, náklady môžete rovnomerne rozdeliť. Alternatívne si môžete požičať skriptá z knižnice. Použite internet na nákup a predaj kníh na zabezpečených stránkach. To šetrí čas aj peniaze. Online predajcovia nemajú vysoké režijné náklady, takže môžu uplatňovať zľavy, ktoré tradiční maloobchodníci nemôžu – comparador creditos rapidos con asnef por internet.

Vypracujte si týždenný rozpočet a držte sa ho. Urobte si čas na pravidelné prezeranie obchodov. Než si kúpite čokoľvek, opýtajte sa sami seba, či to naozaj potrebujete a či si to môžete dovoliť. Ak si vytvoríte rozpočet a držíte sa ho, Vaše financie budú zvládnuteľné. Môžete to urobiť vytvorením tabuľky v programe Excel alebo pomocou programu na správu peňazí, v ktorom uveďte zoznam príjmov a nevyhnutných výdavkov. Existuje veľa bezplatných aplikácií, ktoré môžete stiahnuť, ktoré Vám v tomto môžu pomôcť.

Rozpočet ukáže, koľko peňazí ste museli minúť na seba. Ak si nastavíte každý týždeň hotovostný limit, môžete tieto peniaze čerpať z bankomatu a potom odísť z domu bez Vašej bankovej karty. To pomôže odstrániť možnosť prečerpania a nemôžete sa tak dostať do dlhov! Supermarkety často majú svoje vlastné značky, ktoré sú lacnejšie ako známe značky. Mnoho ľudí verí, že vlastné značky sú menej kvalitné než známe značky, ale často sú vyrobené rovnakými výrobcami.

Supermarkety často dávajú zľavu na čerstvé potraviny neskôr v priebehu dňa. Pozrite sa na tieto zľavnené položky, rovnako ako na potraviny blížiace sa dátumu spotreby. Vždy ich môžete vložiť do mrazničky. Online nakupovanie môže pomôcť ušetriť veľa peňazí, aj keď zaplatíte za doručenie domov.

A jeden tip na záver, kúpiť veľa čerstvého chleba je zbytočné, pretože ak nebudete jesť celý bochník, môže to byť ťažké. Preto môžete zvyšný chleba zamraziť, a keď ho budete potrebovať, jednoducho ho dáte na 10 minút do rúry. Budete mať úplne čerstvý chlieb.

Čo kúpiť novorodeniatku?

V určitom veku sa dostanete do kruhu iných osláv ako ste boli doposiaľ zvyknutí. Dym z cigariet je nahradený prijemnou vôňou, neskoré nočné hodiny skorými alebo obednými, alkohol prijemnými malinovkami, hlasná hudba, hlasným plačom, ale čo je najdôležitejšia a najmarkantnejšia zmena je – billigaste smslån, že stredobodom Vášho záujmu na oslave sa miesto chlapov začnú preberať deti. Asi je Vám už jasné z predchádzajúceho opisu, že si dnes čo to povieme o vítaní novorodencov, či lepšie o oslavách s bábätkami. Na každú oslavu treba prísť s darom, to vie predpokladám každý. Nepatrí sa prísť s prázdnymi rukami, hlavne ak sa jedná o vítanie niečoho tak krásneho ako je nový život.

Dieťa, ak ste v blízkom kamarátskom alebo rodinnom vzťahu, samozrejme môžete prísť pozrieť aj do nemocnice. Tu by som si však dávala pozor, nie je príliš na mieste nosiť napríklad kvety, či zbytočné veľké balíky napríklad s oblečením či hračky. Naše nemocničné izby totižto nevyzerajú ako tie z tých amerických filmov a veľa zbytočností by zbytočne zavadzalo. Ak však predsa nechcete ísť na prázdno, vezmite niečo malé pre maminku. Odporúčam ovocie (pozor však na citrusy, tie pre mamičky po pôrode nie sú vhodné), nejaký nápoj alebo nejakú maličkosť. Pre dieťa, ak ste veľmi nedočkavý, sú vhodné mokré servítky a menší balík plienok. Všetko menších rozmerov, hlavne z dôvodu, aby v priestoroch nemocničnej izby veci nezavadzali. Keď sa dieťa aj s maminkou dostanú domov je fajn ak majú chvíľu čas na seba. Je to však samozrejme na rodičoch, kedy začnú primať návštevy. Ak ste teda konečne a nedočkavo pozvaný na návštevu k novorodencovi môžete začať nakupovať.

Nehanbite sa opýtať mamičky alebo rodičov bábätka čo potrebujú. Možno v tom zhone a pri prípravách na pôrod na niečo zabudli a teraz by sa im to zišlo. Ak to tak je, vy máte pri nakupovaní o starosť menej, nemusíte nič vymýšľať, ak však rodičia všetko majú, prichádza čas rozmýšľania a hľadania, smslån med betalningsanmärkning och skulder. Pri nákupe pre novonarodené bábätko nezabúdajte na to, že bude rásť a preto, ak sa mu rozhodnete kupovať oblečenie, kupujte väčšie. Väčšina rodičov ma výbavičku oblečenia minimálne na dobu troch mesiacov. Vo väčšine obchodov, ak nie vo všetkých s detským oblečením existujú veľkostné tabuľky, tie Vám pri výbere určite pomôžu. Trafiť sa do vkusu bábätka by nemalo byť také ťažké, horšie je to ale s vkusom rodičov. Ja som napríklad nemala rada zajace a sovy. Pozor si pri výbere oblečenia dávajte nielen na vek, pre ktorý oblečenie kupujete, ale aj na ročné obdobie, v ktorom vtom čase dieťa bude. Nič nepokazíte ak kúpite kozmetiku, lepšie povedané ak kúpite plienky a mokré utierky. Každá mamička, ktorá má doma malého drobca to určite ocení, teda každá mamička, ktorá používa jednorazové plienky. Ak chcete nakúpiť kozmetiku napríklad mydlo, detský šampón alebo kremík informujte sa radšej u rodičov, aké radi používajú. Veľmi pekný darček pre bábätko, ale najmä jeho rodičov sú veci slúžiace na pamiatku. Rôzne pomôcky na otlačky nožičiek a ručičiek, rámčeky, fotoalbumy, prvé detské knihy a tabuľky s menom dieťatka a podobne. Každý darček, ktorý s láskou kúpite bude patrične ocenený.

Študentská pôžička

Pri výbere vysokej školy dnes zohľadňujeme niekoľko faktorov. Okrem zamerania sa na vlastné schopnosti, vedomosti a vlastné záujmy je nutné si (čo je samozrejme škoda) uvedomiť, že na to, aby človek vysokú školu zvládol ukončiť potrebuje ju aj ufinancovať. Možností MC ako získať peniaze je tu niekoľko, napríklad je možné popri škole brigádovať, či možnosť byť v škole tak úspešný, že získate štipendium.

My sa však dnes zameriame na možnosť študentských pôžičiek. Študentské pôžičky poskytujú na slovenskom trhu rovnako tak bankové ako aj nebankové inštitúcie. Ak sa budeme venovať študentským pôžičkám mali by sme si vymedziť, o aký typ pôžičiek sa jedná. Sú viac menej pôžičky, ktoré môžeme porovnať so spotrebiteľským úverom. Ich výhodou je však veľmi nízky úrok. Nesmiernou a pútavou výhodou študentskej pôžičky je to, že ju môžete splatiť aj po ukončení štúdia, pripadne po tom, čo dosiahnete určitú výšku Vašej mzdy. Jej ďalšou výhodou jej bezúčelnosť, to znamená, že finančné prostriedky môžete použiť na čokoľvek, na knihy, na zaplatenie internátu, na cestovanie alebo na hocičo čo budete práve potrebovať. Ďalšou nesmiernou výhodou študentských pôžičiek sú nízke, v niektorých prípadoch nulové poplatky pri vybavení pôžičky. Výhodnejšia je pri takejto pôžičke, okrem možnosti splácať pôžičku až po štúdiu, aj dlhšia doba splácania.

Na to, aby človek mohol získať pôžičku stačí iba potvrdenie o štúdiu. Pri vybavovaní pôžičky nie je nutné, aby ste dokladovali Váš príjem. Nevýhodou študentskej pôžičky je nutnosť ručiteľa, bez neho Vám pôžičku často neposkytnú. Na Slovensku poskytujú študentské pôžičky skoro všetky banky. Každá banka má svoj svoje podmienky na ich získanie. V nasledujúcich riadkoch si jednotlivé typy bánk a hlavne ich produkty popíšeme. Slovenská sporiteľňa ponúka pre študentov, ktorý začali študovať na vysokej škole možnosť, zobrať si spotrebný úver na čokoľvek pre vysokoškolákov. Finančný rozsah takejto pôžičky začína na sume 1700 eur a konči na sume 8500 eur. Na splatenie máte 1 až 10 rokov. Peniaze, ktoré pomocou pôžičky dostanete, môžete využiť na to, čo práve potrebujete. Na to aby študent však pôžičku získal, je nutné mať ručiteľa s pravidelným príjmom.

Všeobecná úverová banka ponúka pre vysokoškolákov Flexipôžičku. Je určená pre denných študentov, ale aj pre tých, ktorí študujú externe. Úver môžete získať už počas začiatkov Vášho štúdia na škole. OTP banka má pre vysokoškolákov nachystaný produkt s jednoduchým a jasným názvom Študentský úver. Nevýhodou tohto produktu je, že ak nemáte mesačný príjem na pravidelnej báze, napríklad z brigády, musí za Vás ručiť iná osoba, najčastejšie sú to rodičia alebo starí rodičia. OPT banka Vám ponúka úver až do výšky 6000 eur pričom si musíte zobrať pôžičku v najnižšej hodnote minimálne 700 eur. Doba splatnosti úveru je maximálne desať rokov. Študentský pôžičkový fond ponúka pôžičku, ktorá Vám pokryje základné výdavky spojené zo začiatkom štúdia až do maximálnej výšky 1300 eur. Splatnosť takejto pôžičky je až desať rokov. Výhodou tejto pôžičky je, že pôžičku začínate splácať až po úspešnom ukončení štúdia. A aby sme nezabudli, výhodou je tiež veľmi nízky úrok, ktorý sa pohybuje na rozpätí 3 až 4 percent. Obrovským plusom tejto pôžičky je možnosť pripoistenia, ak by sa náhodou stalo, že nebudete pôžičku schopní splatiť.

Architektúra

Architektúra je procesom a produktom plánovania, projektovania a budovania budov a iných fyzických štruktúr. Architektonické diela v hmotnej forme budov sú často vnímané ako kultúrne symboly a ako umelecké diela. Historické civilizácie sú často identifikované s ich prežívajúcimi architektonickými úspechmi.

Najskoršia prežívajúca písomná práca o architektúre je dielo De architektur, rímskeho architekta Vitruviusa na začiatku prvého storočia nášho letopočtu. Podľa Vitruviusa by mala dobrá budova uspokojiť tri princípy firmitas, utilitas, venustas, ktoré sú obyčajne známe pôvodným prekladom – pevnosťou, komoditou a potešením. Ekvivalentom v modernej dobe by bolo, že budova by mala stáť robustne a zostať v dobrom stave. Mala by byť vhodná na účely, na ktoré sa používa a mala by byť esteticky príjemná. Podľa architekta Vitruviusa by sa mal architekt usilovať o čo najlepšie splnenie týchto troch atribútov. Leon Battista Alberti, ktorý rozpracúva myšlienky Vitruviusa vo svojom pojednaní, De Re Aedificatoria, videl krásu predovšetkým ako pomerné číslo, hoci aj ozdoba zohrávala úlohu. Pre Albertiho boli pravidlá proporcionality tie, ktoré riadili idealizovanú ľudskú postavu, zlatý rez.

Najdôležitejší aspekt krásy bol preto neoddeliteľnou súčasťou objektu, skôr ako niečo, čo sa používalo povrchne a bolo založené na všeobecných, rozpoznateľných pravdách. Pojem štýlu v umeleckom diele nebol rozvinutý až do 16. storočia. Na začiatku 19. storočia Augustus Welby Northmore Pugin napísal Kontrasty, kde kontrastoval moderný priemyselný svet, ktorý znevažoval, s idealizovaným obrazom nového stredovekého sveta. Gotická architektúra, ako veril Pugin, bola jediná pravá kresťanská forma architektúry. Anglický umelecký kritik z 19. storočia, John Ruskin vo svojich dielach bol oveľa presnejší vo svojom pohľade na to, čo tvorí architektúru. Architektúra bola umenie, ktoré tak disponuje a ozdobuje stavby, ktoré postavili ľudia, že ich pohľad prispieva k jeho duševnému zdraviu, moci a potešeniu.

Pre Ruskina bola estetika prvoradý význam. Jeho práca ďalej uvádza, že budova nie je skutočne dielom architektúry, pokiaľ nie je nejakým spôsobom ozdobená. Významný architekt mrakodrapov z 19. storočia, Louis Sullivan, presadil prevratnú architektonickú koncepciu “forma sleduje funkciu”. Zatiaľ čo myšlienka, že štrukturálne a estetické úvahy by mali byť úplne podmienené funkčnosťou, sa stretla tak s popularitou, ako aj skepticizmom, výsledkom bolo zavedenie pojmu “funkcia” namiesto Vitruviovej “užitočnosti”. Funkcia sa vníma ako zahŕňajúca všetky kritériá používania, vnímania a užívania budovy, nielen zo stránky praktickej, ale aj z estetickej, psychologickej a kultúrnej.

Nunzia Rondanini uviedla, že architektúra prostredníctvom svojej estetickej dimenzie presahuje rámec funkčných aspektov, ktoré má spoločné s ostatnými humanitnými vedami. Vďaka vlastnému osobitnému spôsobu vyjadrovaniu hodnôt môže architektúra stimulovať a ovplyvňovať spoločenský život bez toho, aby predpokladala, že sama osebe, bude podporovať sociálny rozvoj. Obmedzenie významu (architektonického) formalizmu na umenie je nielen reakcionársky; Môže to byť aj bezúčelná snaha o dokonalosť alebo originálnosť, ktorá sa degraduje do jednoduchého nástroja. Medzi filozofiami, ktoré ovplyvnili moderných architektov a ich prístup k budovaniu, sú racionalizmus, empirizmus, štrukturalizmus, post štrukturalizmus a fenomenológia. Koncom 20. storočia sa k tým pojmom, ktoré sú súčasťou štruktúry a funkcie, pridala nová koncepcia, zohľadnenie trvalej udržateľnosti, teda udržateľnej architektúry. Na uspokojenie súčasného ducha by mala byť stavba postavená spôsobom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. Kladie sa dôraz na produkciu materiálov či vplyv na prirodzené a zastavané prostredie okolia.

Malta

Malta je funkčná pasta, ktorá sa používa na spájanie stavebných prvkov, ako sú kamene, tehly a betónové murivo, naplnenie a utesnenie nepravidelných medzier a niekedy aj na pridanie dekoratívnych farieb alebo vzorov do muriva. Vo svojom najširšom zmysle malta zahŕňa smolu, asfalt a mäkké bahno alebo hlinu, ktoré sa používajú najmä pri bahnitých tehlách.

Cementová malta sa pri vytvrdzovaní stáva tvrdou, čo má za následok tuhú agregátovú štruktúru; Malta však má byť slabšia ako stavebné kamene a jemnejší prvok v murive, pretože malta je jednoduchšia a menej nákladná na opravu ako stavebné kamene. Malty sa zvyčajne vyrábajú zo zmesi piesku, spojiva a vody. Najbežnejším spojovacím prvkom od začiatku 20. storočia je portlandský cement, ale i v niektorých nových stavbách sa stále používa stará vápenná malta. Vápno a sadra vo forme zmesi sa v Paríži používajú najmä pri opravách a prestavbe budov a konštrukcií, pretože je dôležité, aby boli opravné materiály podobné pôvodným materiálom: Typ a pomer opravnej malty je určený analýzou malty. Existuje niekoľko druhov cementových mált a prísad.

Prvé malty boli vyrobené z bahna a hliny. Kvôli nedostatku kameňa a hojnosti hliny boli babylonské konštrukcie z pečených tehál, ktoré používali vápno alebo smolu ako maltu. Staroveké lokality Harappanskej civilizácie tretieho tisícročia pred našim letopočtom sú postavené tehlovými blokmi a sadrovou maltou. Sadrová malta bola použitá pri stavbe egyptských pyramíd a mnohých iných starovekých stavieb. Vyrába sa zo sadry, čo si vyžaduje nižšiu teplotu pri spaľovaní. Preto je ju možné ľahšie vyrobiť ako vápennú maltu a je hotová oveľa rýchlejšie, čo môže byť dôvod, prečo sa používa ako typická malta v staroveku, tehlovom oblúku a konštrukcii klenby. Sadrová malta nie je tak odolná ako ostatné malty vo vlhkých podmienkach.

V raných egyptských pyramídach, ktoré boli postavené počas Starého kráľovstva boli vápencové bloky boli spevnené maltou z bahna a hliny, alebo z hliny a piesku. V neskorších egyptských pyramídach bola malta vyrobená buď zo sadry alebo vápna. Sadrová malta bola v podstate zmesou omietky a piesku a bola pomerne mäkká.

Na indickom subkontinente sa v lokalitách civilizácie okolo rieky Indus pozorovalo viacero typov malty, ktoré sa používali napríklad pri stavbe mestského osídlenia mesta Mohenjo-daro, ktoré sa datuje okolo 2600 pred našim letopočtom. Sadrová malta, ktorá bola svetlo šedá obsahovala piesok, hlinu, stopy uhličitanu vápenatého a vysoké percento vápna sa použila pri stavbe studní, odtokov a na exteriér významne vyzerajúcich budov. Bitúmenová malta sa používa menej často.

Výkop podzemného akvaduktu Megara odhalil, že nádrž bola pokrytá puzolánovou maltou v hrúbke 12 mm. Tento akvadukt sa datuje okolo roku 500 pred našim letopočtom. Puzolánová malta je malta na báze vápna, ale je vyrobená s prísadou sopečného popola, ktorý umožňuje jej vytvrdzovanie pod vodou; Preto je známa ako hydraulický cement. Gréci získali sopečný popol z gréckych ostrovov Thira a Nisiros alebo z gréckej kolónie Dicaearchia neďaleko Neapola v Taliansku. Rimania neskôr zdokonalili jej používanie. Neskôr Rimania použili maltu, do ktorej zmesi zaviedli oxid hlinitý a oxid kremičitý. Táto malta nebola taká silná ako puzolánová malta, ale pretože bola hustejšia, lepšie odolala prenikaniu vodou. Takýto typ malty však nebol dostupný v starovekej Číne, pravdepodobne kvôli nedostatku sopečného popola.

Radová zástavba

Rozvíjanie radovej zástavby sa koná najmä pozdĺž ciest komunikácie vychádzajúcich z veľkomiest. Tento vývoj vyvolal veľké znepokojenie v strednej Európe, ako aj v mnohých ďalších krajinách. Zvýšenie počtu vlastníkov motorových vozidiel znamenalo, že sa tieto domy dali ľahko predávať nemme lån i Danmark penge247.dk, aj keď boli vzdialené od obchodov a iných služieb v mestách. Bolo to atraktívne pre developerov, pretože nemuseli plytvať peniazmi ani kupovať pozemky na výstavbu ciest.

Táto prax sa vníma ako neefektívne využívanie zdrojov a predchodcu rozrastania miest, takže kľúčovým cieľom pre systém ako taký bolo, zamedziť takejto radovej výstavbe čo najviac ako sa dalo. Radova zástavba sa môže vyskytnúť aj pozdĺž hrebeňových línií, kanálov a pobrežia, pričom tie posledné sa vyskytujú najmä vtedy, keď ľudia hľadajúci životný štýl pri mori si tu stavajú domy, kde získajú najlepší výhľad.

Výsledné a blízke mestá a obce sú často ťažko efektívne obsluhované. Často sú prvými problémami, ktoré si obyvatelia všimli, dopravné preťaženie, keďže ľudia bojujú o každý kúsok pri úzkom mestskom koridore, kým stále viac ľudí sa k nim pripája ďalej pozdĺž tohto koridoru. Urbanistická konsolidácia je často riešením na podporu rastu smerom ku kompaktnejšej urbanistickej forme. Vývoj radovej zástavby možno porovnať aj s lineárnou dedinkou, dedinou, ktorá rástla pozdĺž dopravnej cesty, a nie ako súčasť rozširovania mesta.

Niektorí ľudia radšej žijú v dome, zatiaľ čo iní si myslia, že bývanie v byte býva viac výhod. Existuje viac výhod bývania v dome a nie v byte? Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú presťahovať sa do domu alebo bytu. Vo všeobecnosti platí, že zatiaľ čo väčšina ľudí dáva prednosť bývaniu v bytoch, byty ponúkajú praktické výhody. Osobne radšej žijem v byte v tomto štádiu môjho života, ale v istom čase sa v budúcnosti chcem presťahovať do vlastného domu. Existuje jasný prínos bývania v dome z hľadiska ochrany súkromia a bezpečnosti a má väčší priestor, ale môže to znamenať aj väčšie náklady a úsilie. Zvyčajne sú domy priestrannejšie ako byty. Dokonca môžu prichádzať so súkromným dvorom alebo záhradou alebo s ďalším priestorom. Ďalším dôležitým aspektom vlastnej budovy je súkromie a bezpečnosť. Pre rodiny môže byť mimoriadne dôležité mať pre deti bezpečné detské ihrisko. Navyše susedia žijú svoj život v určitej vzdialenosti, a preto rozpory s nimi, sú menej pravdepodobné v porovnaní s bývaním v bezprostrednej blízkosti susedov v bytoch.

Existujú však aj nevýhody, ktoré máte pri bývaní vo svojom dome. Nielenže sú náklady zvyčajne vyššie, ale vlastník je zvyčajne zodpovedný za všetky opravy a údržbu. Človek musí očakávať, že bude tráviť viac času v záhrade alebo maľovaním stien domu. Takéto povinnosti sú zvyčajne rozdelené medzi obyvateľov, ktorí žijú v bytovom dome. Na rozdiel od toho, byt je nákladovo efektívnejší a vyžaduje menej angažovanosti obyvateľov.

Byty sú vhodnejšie bývanie na miestach, kde je strach, ako sú veľké mestá. Navyše bývanie v byte znamená menej angažovanosti a väčšiu flexibilitu. Byty sú častejšie prenajímané. Preto môže byť jednoduchšie sa jednoducho presťahovať, ak niekto potrebuje priestorové zmeny. Tiež existujú menšie povinnosti v oblasti údržby a správy v porovnaní so životom v dome. Najlepší typ bývania závisí od okolností a osobných preferencií. Vo veľkom meste alebo pre mladých ľudí môže byť nákladovo efektívnejšie a pohodlnejšie riešenie byt. Na dedine bývajú domy cenovo dostupné.

10 vecí, ktoré musíte vedieť o maľovaní domu

Potrebujete pomoc pri výbere správnej farby na prípravu exteriéru Vášho domu? V tomto článku Vám prinesieme hneď niekoľko tipov, ako si vybrať najlepšiu farbu práve pre Vás.

 1. Berte ohľad na matku prírodu

Pri maľovaní plánujte dopredu. Výber ročného obdobia je kľúčový. Zvoľte suchú časť roka, keď je málo dažďa a nižšia vlhkosť. Farba potrebuje čas uschnúť a nedrží sa povrchov, ktoré nie sú suché.

 2. Kvalita vs. cena

Lepšia kvalita farby znamená, že počas nasledujúcich rokov budete maľovať menej často a keď maľujete, získate lepšie pokrytie. Technológia farieb sa v posledných rokoch dramaticky zlepšila, s farbami, ktoré vydržia dlhšie ako kedykoľvek predtým. Možno budete v pokušení kúpiť lacnejšiu farbu, aby ste šetrili peniaze, ale môžete neskôr mať problémy a nakoniec zaplatíte viac z dlhodobého hľadiska.

 3. Pieskujte a umyte

Farba nebude veľmi dobre držať na špinavých alebo drsných povrchoch, preto dbajte na to, aby ste dobre vyčistili obvodovú plochu a sklenenú podložku, aby ste ju vysušili a pieskovali. Nezabudnite podľa potreby oškrabať akúkoľvek odlupujúcu sa farbu, aby ste vytvorili pevný povrch na priľnutie farby.

 4. Farba nie je prilepená na prehnanú stenu

Zhnité drevené a obkladové materiály sú bezcenné. Máte niekoľko možností. Vymeňte obloženie alebo drevené obloženie, alebo v prípade malých plôch používajte penetráciu drevo.

 5. Použite základný náter

Pravidlom je vždy uplatňovanie dobrého náteru, pieskovania a potom aplikujte farebné vrstvy. Toto je stále dobré pravidlo, ktoré je potrebné dodržať, ale nové technológie farieb kombinujú základný náter a farbu do jedného výrobku. A výrobcovia tvrdia, že znížia počet vrstiev, ktoré budete musieť použiť. Táto novšia farba je drahšia, ale môže byť porovnateľná s nákupom samostatného náteru a farby. Pozrite sa na recenzie týchto novších farieb, najmä od ľudí, ktorí ich používajú vo Vašej oblasti.

6. Kombinujte plechovky farieb

Miešanie viacerých plechoviek tej istej náterovej farby do väčšej nádoby, napríklad plastového vedra, pomôže zaistiť jednotnú farbu na vonkajšej strane Vášho domu. Tento krok je metóda, ktorej sa držia taktiež profesionáli. Tento krok je dôležitý, ak ste si napríklad najskôr kúpili o liter alebo dva farby menej, ako ste potrebovali, a neskôr si vyzdvihnete ďalšie balenie.

 7. Farbu nanášajte zhora nadol

Začnite v hornej časti a prepracujte sa dolu. Takéto maľovanie pomáha kontrolovať pruhy, pretože budete pracovať s gravitáciou a nie proti nej. Kvapky sú nevyhnutné, ale táto metóda Vám umožní zbaviť sa nehôd v smere, v ktorom pracujete.

 8. Utesnite ich

Správne zatvorte nádoby na farby s pokrievkami po tom, čo ste skončili maľovanie na deň, aby sa farba nevysušila.

 9. Pridajte zrnitosť

Namaľované verandy (najmä schody) a iné maľované podlahy sa môžu stať trochu príliš hladkými samotným náterom farby, takže do náteru pridajte trochu jemného piesku a pridáte tak protišmykový efekt. Môžete použiť piesok alebo prísady, ktoré výrobcovia začali vyrábať, aby poskytli túto extra textúru.

10. Pripravte si okolie

Je ľahké zabudnúť na to, ako môže byť maľba špinavou záležitosťou, takže nezabudnite pokryť zem, kríky a akúkoľvek inú vegetáciu pod oblasťou, ktorú maľujete. Tiež presuňte alebo zakryte akýkoľvek vonkajší nábytok, hadice, mriežky atď. aby ste zabránili ich zafarbeniu a znehodnoteniu.