Menu

10 vecí, ktoré musíte vedieť o maľovaní domuPotrebujete pomoc pri výbere správnej farby na prípravu exteriéru Vášho domu? V tomto článku Vám prinesieme hneď niekoľko tipov, ako si vybrať najlepšiu farbu práve pre Vás.

 1. Berte ohľad na matku prírodu

Pri maľovaní plánujte dopredu. Výber ročného obdobia je kľúčový. Zvoľte suchú časť roka, keď je málo dažďa a nižšia vlhkosť. Farba potrebuje čas uschnúť a nedrží sa povrchov, ktoré nie sú suché.

 2. Kvalita vs. cena

Lepšia kvalita farby znamená, že počas nasledujúcich rokov budete maľovať menej často a keď maľujete, získate lepšie pokrytie. Technológia farieb sa v posledných rokoch dramaticky zlepšila, s farbami, ktoré vydržia dlhšie ako kedykoľvek predtým. Možno budete v pokušení kúpiť lacnejšiu farbu, aby ste šetrili peniaze, ale môžete neskôr mať problémy a nakoniec zaplatíte viac z dlhodobého hľadiska.

 3. Pieskujte a umyte

Farba nebude veľmi dobre držať na špinavých alebo drsných povrchoch, preto dbajte na to, aby ste dobre vyčistili obvodovú plochu a sklenenú podložku, aby ste ju vysušili a pieskovali. Nezabudnite podľa potreby oškrabať akúkoľvek odlupujúcu sa farbu, aby ste vytvorili pevný povrch na priľnutie farby.

 4. Farba nie je prilepená na prehnanú stenu

Zhnité drevené a obkladové materiály sú bezcenné. Máte niekoľko možností. Vymeňte obloženie alebo drevené obloženie, alebo v prípade malých plôch používajte penetráciu drevo.

 5. Použite základný náter

Pravidlom je vždy uplatňovanie dobrého náteru, pieskovania a potom aplikujte farebné vrstvy. Toto je stále dobré pravidlo, ktoré je potrebné dodržať, ale nové technológie farieb kombinujú základný náter a farbu do jedného výrobku. A výrobcovia tvrdia, že znížia počet vrstiev, ktoré budete musieť použiť. Táto novšia farba je drahšia, ale môže byť porovnateľná s nákupom samostatného náteru a farby. Pozrite sa na recenzie týchto novších farieb, najmä od ľudí, ktorí ich používajú vo Vašej oblasti.

6. Kombinujte plechovky farieb

Miešanie viacerých plechoviek tej istej náterovej farby do väčšej nádoby, napríklad plastového vedra, pomôže zaistiť jednotnú farbu na vonkajšej strane Vášho domu. Tento krok je metóda, ktorej sa držia taktiež profesionáli. Tento krok je dôležitý, ak ste si napríklad najskôr kúpili o liter alebo dva farby menej, ako ste potrebovali, a neskôr si vyzdvihnete ďalšie balenie.

 7. Farbu nanášajte zhora nadol

Začnite v hornej časti a prepracujte sa dolu. Takéto maľovanie pomáha kontrolovať pruhy, pretože budete pracovať s gravitáciou a nie proti nej. Kvapky sú nevyhnutné, ale táto metóda Vám umožní zbaviť sa nehôd v smere, v ktorom pracujete.

 8. Utesnite ich

Správne zatvorte nádoby na farby s pokrievkami po tom, čo ste skončili maľovanie na deň, aby sa farba nevysušila.

 9. Pridajte zrnitosť

Namaľované verandy (najmä schody) a iné maľované podlahy sa môžu stať trochu príliš hladkými samotným náterom farby, takže do náteru pridajte trochu jemného piesku a pridáte tak protišmykový efekt. Môžete použiť piesok alebo prísady, ktoré výrobcovia začali vyrábať, aby poskytli túto extra textúru.

10. Pripravte si okolie

Je ľahké zabudnúť na to, ako môže byť maľba špinavou záležitosťou, takže nezabudnite pokryť zem, kríky a akúkoľvek inú vegetáciu pod oblasťou, ktorú maľujete. Tiež presuňte alebo zakryte akýkoľvek vonkajší nábytok, hadice, mriežky atď. aby ste zabránili ich zafarbeniu a znehodnoteniu.